AKO NA AUTOPORTRÉT?
ČO JE TO SELFIE?
Pod týmto pojmom si väčšina z nás predstaví fotku zachytenú mobilom. Buď s napriahnutou rukou vpred, alebo o zrkadlo. Tento fenomén dnešnej doby má veľmi negatívnu konotáciu a poukazuje na to, akí sme posadnutí sami sebou. Ťažko by som selfíčky prisúdila špecifickej generácii (mileniáli sú asi trošku viac náchylní), ale mať fotky, na ktorých sa sami sebe páčime, chceme asi všetci. A ja v tom nevidím žiadny problém.
Pre mňa je však cieľom, vďaka mojej záľube vo fotografovaní, tvoriť niečo viac, ako len selfies. Zachytávať obrázky mojej tváre, ktoré by boli pútavé a zaujímavé. Niekedy mobilom, no väčšinou s pomocou trošku lepšej techniky. Chcem sa jednoducho vzdialiť od pojmu 'selfie' a vytvárať skôr autoportréty. Akokoľvek chcete tieto fotky nazvať, dnes vám dám zopár tipov na to, ako si vytvoriť pekný autoportrét.
STATÍV A SAMOSPÚŠŤ
Či už fotíte na mobil, alebo foťák váš najväčší kamoš je statív alebo stojan. Jednoducho si nastavíte záber, zapnete samospúšť (odpočítavanie 10-15 sekúnd) a môžete pózovať. Tieto fotky hore som robila presne takým spôsobom na môj Panasonic Lumix GH4 fotoaparát s 25mm objektívom.
Ak chcete na fotenie použiť mobil, dnes už existuje veľmi veľa stojanov na mobilný telefón. Ja mám doma napríklad tento od Jobi. Ak nemáte statív, použite ako stojan čokoľvek iné. Fotka vľavo dole vznikla mobilom z rímsy na terase. Druhá vpravo je presne z tej istej terasy, no tam som si mobil položila na kvetináč. Kvalita fotiek z prednej kamery mobilu nie je síce v porovnaní s fotoaparátom najlepšia, ale ak sa posnažíte aj tie môžu byť dobré.
OVLÁDANIE NA DIAĽKU
Ak používate foťák a máte staršiu verziu fotoaparátu bez wifi, môžete si zadovážiť diaľkové ovládanie kompatibilné s vaším zariadením. Ak máte wifi, väčšina nových fotoaparátov vám umožňuje používať mobilnú aplikáciu, ktorou ovládate foťák na diaľku a dokonca môžete na displeji mobilu vidieť, čo fotíte. Apku v mobile používam aj ja. Je veľmi užitočná aj pri nakrúcaní. Obyčajne sa snažím dať mobil mimo záber, aby to vyzeralo, že ma fotil niekto iný. Niekedy, je mi to jedno. Na oboch fotkách dole sa pozerám na to, čo fotím, priamo v aplikácii na mobile.
VIDEO STILL
Toto je tip pre tých, ktorí nemajú chuť ani čas robiť tisíc fotiek. Namiesto vytvárania niekoľkých záberov si zapnete nakrúcanie videa a pózujete, akoby vás niekto fotil. Neskôr si z videa vyberiete tie zábery, ktoré sú najlepšie. Obe fotky dole vznikli takýmto spôsobom. Kvalita jednotlivých záberov možno nie je až taká vysoká, ale na ušetrenie času je to veľmi užitočný tip.
SVETLO
Nech už fotíte na akékoľvek zariadenie, svetlo je jedna z vecí, na ktorej záleží najviac. Bez dobrého svetla peknú fotku neurobíte. Ja používam skoro vždy iba denné svetlo. Je najviac prirodzené a dodá fotografiám atmosféru. Ak chcete na fotke vyzerať dobre, najviac vám pomôže mäkké svetlo. Také, ktoré na vašu tvár nevrhá žiadne tiene. Keď je vonku oblačno máme mäkké svetlo všade. Ak chcete fotiť počas slnečného dňa, takéto svetlo nájdete aj v interiéri mimo priameho slnka. Fotky dole vznikli v rovnakých podmienkach, na už spomínaný fotoaparát s použitím samospúšte.
Ak ma však sledujete na Instagrame už nejakú chvíľku, asi ste si všimli, že sa rada pohrávam aj s priamym svetlom a svetlom pri západe slnka. Tzv. Golden Hour je tým pravým momentom na zachytávanie tých najatmosferickejších fotiek z pochopiteľných dôvodov. Priamy lúč slnka na časť tváre môže tiež pôsobiť zaujímavo. Nanajvýš vo svojich fotkách rada využívam svetlo dopadajúce cez žalúzie alebo záclonu.
ODFOŤ TRILIÓN FOTIEK
Možno nie až toľko, ale asi chápete, čo tým myslím. Samozrejme počet fotiek záleží aj na vašej predstave o výslednom obrázku. Ak presnú predstavu nemáte, prístup 'pokus-omyl' funguje tiež a je neoddeliteľnou súčasťou tvorivého procesu. Foťte až dokým nebudete mať pocit, že aspoň dva-tri zábery sú použiteľné. Potom však treba prestať, lebo skončíte s desiatimi dobrými fotkami, medzi ktorými sa nebudete vedieť rozhodnúť.
Pózovať vás v článku asi nenaučím. Ale myslím si, že je to zbytočné. Lebo každý z nás je iný a každá tvár má svoje dobré a menej dobré uhly. Čiže je to opäť o skúšaní a zisťovaní, ktorý je ten správny. Najlepšie je, keď sa uvoľníte a pokúsite sa vyzerať prirodzene. Verte mi, pózovať bez toho, aby to vyzeralo, že pózujete sa treba naučiť. Aj ja sa to ešte stále učím.
Dúfam, že budú tieto tipy pre vás užitočné a inšpirujú vás experimentovať, keď sa nabudúce budete fotiť. Ak by vás zaujímal článok o aplikáciách, ktoré používam na úpravu fotiek, dajte mi to vedieť.